Czym zasilać żarówki LED 12V?

Nowoczesne źródła światła w postaci żarówek LED są bardzo oszczędne. Dlatego też chętnie wybieramy je czy to w trosce o środowisko (poprzez zmniejszenie zużycia energii), czy w trosce o wysokość rachunku za energię elektryczną. Oprócz standardowych rozwiązań zasilanych napięciem sieciowym 230V, na rynku znajdziemy też wersję na napięcie 12V. Czym zasilić taką żarówkę? Sprawdźmy to!

Transformator sieciowy

Pierwszą opcją jest wykorzystanie zwyczajnego transformatora sieciowego, który zamieni 230V pojawiające się w gniazdku, na niskie napięcie 12V potrzebne do zasilania naszych lamp. Trzeba jednak pamiętać, że żarówki LED 12v muszą być zasilane prądem stałym, natomiast transformator da nam prąd przemienny po stronie wtórnej. Trzeba będzie więc wykorzystać jeszcze mostek prostowniczy, przyda się także kondensator, by wygładzić tętnienia napięcia. Warto do całego zestawu dołączyć także stabilizator napięcia, by mieć pewność, że nie uszkodzimy naszych żarówek. Takim zestawem można zasilić całkiem duża ilość lampek naraz, jeśli tylko wszystkie komponenty będą miały wystarczającą wydajność prądową. Często w sklepach można kupić gotowe urządzenia, zawierające już transformator, prostownik i kondensator, umieszczone we wspólnej obudowie.

Zasilacz elektroniczny

Droższym, jednak o wiele wygodniejszym rozwiązaniem, jest wykorzystanie specjalnego zasilacza elektronicznego. Najczęściej posiada on wewnątrz przetwornicę impulsową, która jest odpowiedzialna za to, by na wyjściu było idealne napięcie 12V prądu stałego. Takie urządzenie na pewno nie uszkodzi naszych lamp, w przeciwieństwie do rozwiązania z transformatorem, gdzie przepięcia z sieci 230V mogą przenieść się też na niską stronę. Trzeba wiedzieć, że żarówki LED 12v bywają wrażliwe na takie zjawiska, co z resztą nie omija także rozwiązań, które możemy wkręcić bezpośrednio tam, gdzie dochodzi prąd prosto z sieci. Oprócz tego zasilacz impulsowy elektroniczny jest całkowicie bezgłośny, natomiast transformator wydaje z siebie nieustające buczenie, z którym niczego nie można zrobić.
Jeszcze jedną opcją zasilania żarówek LED 12v jest podpięcie ich do bateryjnego źródła prądu, na przykład akumulatora samochodowego. Wykonując prosty układ zasilania awaryjnego możemy sprawić, że opraw z wkręconymi lampkami LED na niskie napięcie będziemy mogli używać w czasie, gdy dojdzie do zaniku napięcia w sieci energetycznej. Wracając natomiast do tradycyjnych rozwiązań, to najlepszy wydaje się zasilacz elektroniczny. Przemawia za nim bardzo dużo argumentów, jedyną wadą jest wyższa cena.